Description
GO SOLID! 42V 2A replacement charger for the Walberg Urban Xr1 electric scooter. Compact, lightweight design for easy storage and transport. Provides stable charging with built-in protection against overcurrent, overvoltage and short circuit. LED indicator shows charging status. Perfect as a replacement or spare charger. Compatible with Walberg Urban Xr1. Specifications: Input 100–240 V, Output 42 V DC 2 A.
Specifications
| Article number | 3353 |
| Connector | 1 Year |
| EAN | 8721081225121 |
| Warranty | 1 Year |
| User manual | Online PDF |
| Weight in grams | 240 |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Content | 1x power adapter |
| Color | Black |
| Cable length (cm) | 250 |
| Brand | GO SOLID! |
| Output current (A) | 2 A |
| Output voltage | 42 V |
| Suitable for model | Walberg Urban Xr1 elektrische step |
| Safety features | > High efficiency and reliability > Automatic shutdown in case of overload > Automatic thermal shutdown > Short circuit and overvoltage protection > Low noise |
Reviews
Leave a review first!

