Description
The GO SOLID! Electric Bike Charger for Veloci features the following:
- Charges your folding bike safely and quickly
- Equipped with smart protections
- Length of 2.5 meters
The charger is compatible with multiple models of Veloci. Here are the most popular models:
- Veloci Modest
- Veloci Connect
- Veloci Lite folding bike
- Veloci folding bike with low step-through
Is your brand or model not listed? This charger may still be compatible with your bike.
Extra long cable
From the outlet to the bike, the length of this charger is approximately 2.5 meters. This gives you a bit more room to move while charging your Veloci electric bike!
Smart Protection System
The GO SOLID! charger is equipped with smart protections, so you don't have to worry about safety.
Specifications
| Article number | 663 |
| Cable length (cm) | 250 |
| Safety features | > High efficiency and reliability > Automatic shutdown in case of overload > Automatic thermal shutdown > Short circuit and overvoltage protection > Low noise |
| Warranty | 1 Year |
| Connector | RCA 1-pin |
| EAN | 8720908829894 |
| Weight in grams | 575 |
| Color | Black |
| Brand | GO SOLID! |
| Output current (A) | 2 A |
| Output voltage | 42 V |
| Suitable for model | Electric Bike - 42V 2A with 1-pin plug |
| Content | GO SOLID! GS-EBC1001, Power cable, User manual |
| User manual | Online PDF |
Reviews
Leave a review first!


