Description
Compact, reliable 9V charger for Kenton Pro CV to MIDI. Delivers stable, low-noise power for MIDI/CV converters and guitar pedals. Compact and portable design—ideal for studio and live use. Compatible with Kenton Pro CV to MIDI.
Specifications
| Article number | 3036 |
| Weight in grams | 100 |
| Color | Black |
| Brand | GO SOLID! |
| Connection type | Brand-specific |
| Packaging | Plastic |
| Package contents | 1x power adapter |
| Safety features | High efficiency and reliability, Automatic shutdown in case of overload, Automatic thermal shutdown, Short circuit and surge protection, Low noise |
| EAN | 8721081221741 |
| User manual | Online PDF |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Connection | Brand-specific |
| Size | Universal |
| Suitable for brand | Kenton |
| Suitable for model | Kenton Pro CV |
| Cable length (cm) | 1.5 M |
| Output current (A) | 2 A |
| Output voltage | 9 V |
| Warranty | 1 Year |
| Suitable for | Kenton Pro CV to MIDI |
| Content | 1x power adapter |
Reviews
Leave a review first!

